Terapia Rodzinna Lublin

Terapia rodzin – terapeuta jako uczestnik dialogu

Wiele rodzin lub par przed zgłoszeniem się do terapii obawia się często, jak na ich problem zareaguje terapeuta. Rodzi się w nich niepokój i lęk przed oceną. Nierzadko towarzyszy temu wstyd płynący z przekonania, że „tylko my mamy taką sytuację, innym ludziom żyje się na pewno lepiej”. Aby rozwiać te wątpliwości, należy z całą mocą podkreślić, że rolą terapeuty rodzinnego jest wspieranie oraz pomaganie w lepszym zrozumienu tego, co dzieje się wewnątrz rodziny lub pary, a nie ferowanie wyroków. Wynika to z tego, że terapeuta powinien być bardziej uczestnikiem dialogu, aniżeli sędzią.

Kiedy terapeuta, który przychodzi na sesję konsultacyjną z rodziną wchodzi z nią w dialog, wzrasta u niego zaciekawienie tym, co prezentują członkowie rodziny. Terapeuta nie jest wtedy sztywno przywiązany do własnych opinii, ale poddaje je refleksji, unikając tym samym tworzenia gotowych teorii, do których „dopasowuje rodzinę”. Wydaje się, że taka postawa daje uczestnikom terapii poczucie ważności i wyjątkowości, że nie zważając na miejsce w rodzinie i zasięg wpływu, mój głos też się liczy. Postawa zaciekawienia może też prowokować u członków rodziny większą gotowość do otwierania się oraz budować poczucie zaufania. Tak więc każdy, niezależnie od tego czy jest głową rodziny czy najmłodszym dzieckiem, na pierwszej sesji terapeutycznej ma możliwość powiedzenia, jak widzi problem oraz co dla niego stanowi trudność.

Zaletą tego, że terapeuta przyjmuje postawę uczestnika dialogu jest także to, że może on lepiej zrozumieć rodzinę oraz sytuację każdego z jej członków. Terapeuta „nie wdziewając uniformu eksperta”, nie narzuca tym samym norm i zasad wedle których powinna funkcjonować rodzina. Terapeuta staje się dla rodziny raczej partnerem we wspólnych poszukiwaniach, nie przyjmuje nadrzędnej roli osoby, która wie lepiej niż sama rodzina, co będzie dla niej dobre. Tak więc, rodzina, która zgłasza się na pierwszą sesję może liczyć na pełną uwagę oraz zrozumienie ze strony terapeuty, oraz to, że ich nie oceni ani nie potępi.

Z uwagi na założenie, że nie ma jednej prawdy, tylko jej wersje; terapeuta zajmując miejsce uczestnika dialogu, zakłada, że nie dysponuje obiektywną wiedzą, jedynie jakimś jej wycinkiem, przefiltrowanym przez swoje schematy poznawcze. Terapeuta nie jest ostatecznym sędzią, ale raczej przygląda się różnym wersjom jednej opowieści. To daje rodzinie poczucie bycia zaakceptowanym, w pełni przyjętym, obojętnie jaką wersję prawdy prezentuje każdy z członków rodziny.

Rodziny, które decydują się na terapię, często znajdują się w kryzysowej sytuacji i oczekują od terapeuty wskazania tego, jakie zmiany powinna wprowadzić do swojego funkcjonowania. Terapeuta, który przybiera postawę uczestnika dialogu, rezygnuje z elementów edukacyjnych, jakie mógłby przekazać rodzinie. Stara się raczej im towarzyszyć i wspierać w poszukiwaniu najlepszego dla nich rozwiązania.

Psychoterapeuci z innych miast:
Certyfikowani Terapeuci Warszawa
Osobom szukającym pomocy psychologicznej w Warszawie serdecznie polecamy pomoc psychologiczną udzielaną przez certyfikowanych psychoterapeutów.
Ewelina Smagała
Pani Ewelina, psycholog - psychoterapeutka prowadzi Gabinet psychologa w Krakowie, pracuje w nurce psychodynamicznym.
Iwona Wietrzyk
Psycholog, psychoterapeutka pracująca w Warszawie. Ukończyła studia magisterskie w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej na kierunku psychologia kliniczna w Warszawie.
Ta strona uzywa cookies - informacje