Pierwsza wizyta

Podczas pierwszej wizyty odbywa się konsultacja. Konsultacja psychologiczna służy lepszemu poznaniu Twoich trudności. Podczas pierwszego spotkania opowiadasz, z czym przychodzisz i jak mógłby pomóc Ci psychoterapeuta. Nie obawiaj się, że nie będziesz umiał sformułować swojego problemu i nie będziesz wiedział od czego zacząć. Pierwsze spotkanie z terapeutą służy wzajemnemu poznaniu, wszystko odbywa się w atmosferze bezpieczeństwa i życzliwości. Pamiętaj też, że terapeutę obowiązuje zasada dyskrecji, wynikająca z kodeksu etycznego tego zawodu. Możesz mieć więc pewność, że to co powiesz, zostanie między wami. Terapeuta będzie ci towarzyszyć w procesie zmiany, okazując Ci empatię i pełne zrozumienie. Nie będzie Cię oceniał, ani dawał rad. Zamiast tego wysłucha Cię i spróbuje powiedzieć, jak rozumie Twój problem. By dobrze zorientować się w sytuacji potrzebne są zazwyczaj dwie lub trzy konsultacje, po których psychoterapeuta zaproponuje Ci formę pracy najodpowiedniejszą do pokonania Twoich trudności. Może Ci zalecić także wizytę u lekarza psychiatry, jeśli zaniepokoją go zgłaszane przez Ciebie objawy, takie jak:
– problemy z zasypianiem, bezsenność
– myśli samobójcze
– obniżony nastrój
– zwiększony niepokój i napięcie psychiczne
– trudności z koncentracją, natłok myśli, poczucie, że myśli zbyt szybko „przebiegają” przez głowę
– słyszenie głosów, trzasków lub innych dźwięków, których nie słyszą inni
– duża zmienność nastrojów w ciągu dnia
Konsultacja psychologiczna to także szansa dla Ciebie, byś mógł poznać terapeutę oraz jego metody pracy. Ważne byś miał poczucie, że to właśnie z tą osobą chciałbyś pracować nad swoimi trudnościami. Jeśli czujesz niepokój i dyskomfort, powiedz o tym otwarcie psychoterapeucie. Wspólnie możecie poszukać przyczyn tego stanu lub zdecydować się, że będziesz uczęszczał na terapię do innego specjalisty. W takiej sytuacji możesz zapytać, kogo polecałby Ci terapeuta i gdzie możesz się udać. Czasem może Ci przeszkadzać np. płeć terapeuty lub jego wiek, zawsze więc warto głośno powiedzieć o swoich wątpliwościach. Istotne jest także to, byś przed rozpoczęciem terapii sprawdził kwalifikacje terapeuty. Warto, aby miał ukończone studia psychologiczne oraz szkołę terapeutyczną (lub był w trakcie jej robienia). Dla dobra Twojej terapii oraz zachowania standardów etycznych, terapeuta powinien pracować pod stałą superwizją. Są to specjalne spotkania z bardziej doświadczonymi terapeutami, z którymi może on omawiać wątpliwości i trudności, jakie pojawiają się w trakcie prowadzenia pacjentów. Jeśli Twój terapeuta nie podaje informacji dotyczącej bycia pod superwizją, warto, byś się go o to zapytał. Dodatkowym potwierdzeniem kwalifikacji psychoterapeuty jest zrzeszenie w Polskim Towarzystwie Psychologicznym lub Psychiatrycznym.
Podczas konsultacji psychologicznej psychoterapeuta może zapytać Cię o to, czy kiedyś leczyłeś się u psychiatry lub czy chorujesz na jakieś choroby przewlekłe. Takie informacje są niezwykle ważne, by zaproponować Ci najlepszą formę pomocy. Pamiętaj, że podczas konsultacji psychologicznej warto być szczerym, nie ukrywając faktów i nie zatajając informacji. To ułatwi psychoterapeucie rozeznanie się w tym, co Ci dolega oraz późniejsze postawienie diagnozy.
Nieco inaczej wyglądają konsultacje rodzinne lub konsultacje par. Wtedy terapeuta próbuje zebrać informacje od wszystkich uczestników, tak by mieć szerszy ogląd sytuacji. Każdy z członków rodziny ma możliwość powiedzenia, jak postrzega problem, z którym zgłasza się do terapii.

Psychoterapeuci z innych miast:
Certyfikowani Terapeuci Warszawa
Osobom szukającym pomocy psychologicznej w Warszawie serdecznie polecamy pomoc psychologiczną udzielaną przez certyfikowanych psychoterapeutów.
Ewelina Smagała
Pani Ewelina, psycholog - psychoterapeutka prowadzi Gabinet psychologa w Krakowie, pracuje w nurce psychodynamicznym.
Iwona Wietrzyk
Psycholog, psychoterapeutka pracująca w Warszawie. Ukończyła studia magisterskie w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej na kierunku psychologia kliniczna w Warszawie.
Ta strona uzywa cookies - informacje