Do kogo się udać – do psychiatry czy do psychologa?

Często, kiedy zaczynamy odczuwać wzmożone napięcie, mamy problemy z zasypianiem lub czujemy narastającą frustrację w pracy, myślimy o skorzystaniu z pomocy specjalisty. Tu jednak pojawia się pytanie – z czyich porad skorzystać: psychologa, psychoterapeuty czy psychiatry?

Psycholog to osoba, która ukończyła 5 –letnie studia psychologiczne, i uzyskała tytuł magistra w tej dziedzinie. Nie koniecznie jednak ma ona doświadczenie w pracy z klientami lub pacjentami, potrzebującymi wsparcia psychologicznego. Równie dobrze może specjalizować się w psychologii reklamy, prowadzić warsztaty rozwoju osobistego lub zajmować się psychologią sportu. Warto więc, przed udaniem się do psychologa, sprawdzić jakie ma doświadczenie. Czasem konsultacja z psychologiem może nam dać rozeznanie, gdzie powinniśmy się udać, jednak należy pamiętać, że same studia psychologiczne nie predysponują osoby do prowadzenia terapii.

Psychoterapeuta to osoba, która skończyła lub jest w trakcie szkoły terapeutycznej. Może nim zostać zarówno psycholog jak i psychiatra, a także osoba z wykształceniem pedagogicznym bądź socjologicznym. By zostać psychoterapeutą, osobę czeka długotrwałe (nawet 5 letnie) szkolenie specjalistyczne, własna psychoterapia (grupowa bądź indywidualna), superwizje (praca z pacjentem pod okiem bardziej doświadczonego psychoterapeuty) oraz w końcu egzamin, po którego zdaniu otrzymują certyfikat psychoterapeuty. Psychoterapeuta pracuje w konkretnym nurcie m.in. poznawczo-behawioralnym, psychodynamicznym, humanistyczno- egzystencjalnym lub systemowym. Warto dowiedzieć się, jaką modalność reprezentuje wybrany przez Ciebie psychoterapeuta, by zorientować się czy ten styl pracy Ci odpowiada. Często też niektóre nurty terapeutyczne lepiej niż inne nadają się do leczenia konkretnych zaburzeń. Badania pokazują np. że w terapii fobii najlepiej sprawdza się nurt poznawczo- behawioralny. Psychologowie są często zrzeszeni w stowarzyszeniach branżowych, takich jak Polskie Towarzystwo Psychologiczne czy Polskie Towarzystwo Psychiatryczne. To daje gwarancję, że psychoterapeuta ma wiedzę, doświadczenie oraz utrzymuje wysokie standardy etyczne w swojej pracy.

Psychiatra, to osoba, która jest lekarzem medycyny i ukończyła specjalizację z psychiatrii. Jego wiedza medyczna pozwala więc na stwierdzenie, czy dane objawy pacjenta wynikają z choroby psychicznej, czy też są wynikiem innej choroby somatycznej (zaburzeń układu krwionośnego, neurologicznego itd). Psychoterapeuta natomiast, ma większą wiedzę co do różnych technik terapeutycznych i może zaproponować dodatkowe formy pomocy psychologicznej (np. psychodrama, ustawienia systemowe, techniki pracy z ciałem itp.). Podstawową różnicą między psychiatrą a psychoterapeutą jest to, że ten pierwszy może wypisywać recepty na leki, natomiast psychoterapeuta nie jest do tego uprawniony.

Jeśli nigdy wcześniej nie korzystałeś z pomocy psychologicznej, a czujesz, że Twoje życie nie wygląda tak, jakbyś chciał, warto zgłosić się wtedy do psychoterapeuty. Pomoże Ci on w lepszym poznaniu Twoich zasobów oraz w dotarciu do Twoich prawdziwych potrzeb. Jeśli psychoterapeuta zauważy coś niepokojącego, poleci Ci konsultację u lekarza psychiatry. W przypadku, gdy doświadczasz silnego niepokoju, dręczą Cię myśli samobójcze lub zdarza Ci się dokonywać samookaleczeń, powinieneś natychmiast skontaktować się z psychiatrą. Może on postawić diagnozę i przepisać Ci leki, które przyniosą Ci ulgę.

Psychoterapeuci z innych miast:
Certyfikowani Terapeuci Warszawa
Osobom szukającym pomocy psychologicznej w Warszawie serdecznie polecamy pomoc psychologiczną udzielaną przez certyfikowanych psychoterapeutów.
Ewelina Smagała
Pani Ewelina, psycholog - psychoterapeutka prowadzi Gabinet psychologa w Krakowie, pracuje w nurce psychodynamicznym.
Iwona Wietrzyk
Psycholog, psychoterapeutka pracująca w Warszawie. Ukończyła studia magisterskie w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej na kierunku psychologia kliniczna w Warszawie.
Ta strona uzywa cookies - informacje